Bryan Stevenson jest założycielem i dyrektorem Equal Justice Initiative w Montgomery, Alabama. Stevenson jest powszechnie uznanym prawnikiem działającym w interesie publicznym, który swoją karierę poświęcił pomocy biednym, pozbawionym wolności i skazanym : piszą Anna Tomczyk i Magdalena Kamińska

 

Magda Kamińska: Z historią Stevensona, spotkałam się podczas konferencji Global Leadership Summit ( GLS ), jego historia wywarła wielkie wrażenie na wielu słuchaczach. Na nas również. Bardzo chciałam opowiedzieć historię jego życia w audycji Polskiego Radia Czwórka. Okazało się, że będzie taka możliwość z czego bardzo się cieszymy. Co najbardziej mnie wzrusza w historii Stevensona? Zdolny prawnik, spotyka w celi śmierci człowieka, któremu uwierzy, że jest on niewinny. W toku wielu okoliczności, okazuje się, iż człowiek ten został niesłusznie skazany. Stevenson ratuje mu więc życie. Kieruje nim miłość i wiara w drugiego człowieka.

 

 

Stevenson potem odkrywa, że w Alabamie wielu skazanych w celach śmierci nie ma nawet 18 lat.  Współczucie i chrześcijańska prawdziwa miłość prowadzi go więc do największej walki życia, walki o niepełnoletnich skazanych na śmierć, bez szans na resocjalizację. Brayan mówi, opowiadając o swoim życiu o pasji do kochania ludzi, mówi o tym, że kieruje nim współczucie. Mówi o Bogu, który daje mu miłość do drugiego człowieka.

 

 

Audycja z historią Brayana Stevensona: prowadzący Mikołaj Foks, uczestnicy audycji Magda Kamińska, Anna Malec,

Możesz posłuchać tutaj:

https://www.polskieradio.pl/10/4758/Artykul/2311873,Nocne-czaty-19-maja-godz-2105?fbclid=IwAR0HHA41lvO8GP6J0Oo4xamB9B01SaPrhBX8YKE0enRPDtEwQMN31UCnkCU

 

 

 

 

Anna Tomczyk : Pod kierownictwem Stevensona jego inicjatywa EJI – Equal Justice Initiative, odniosła wielkie sądowe wygrane batalie, likwidując nadużycia i nieprawidłowości dotyczące wyroków skazujących ocalając niewinnych, też niepełnoletnich więźniów z celi śmierci, ujawniając przypadki wykorzystywania więźniów i chorych psychicznie oraz pomagając dzieciom, którym postawiono zarzuty jako dorosłym.

Stevenson z powodzeniem bronił kilku spraw w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych, zwyciężył walkę o historyczne orzeczenie, że obowiązkowe wyroki pozbawienia wolności dla wszystkich dzieci w wieku 17 lat lub młodszych są niekonstytucyjne. Wywalczyli też uwolnienie lub złagodzenie wyroku dla ponad 125 niesłusznie skazanych więźniów w celi śmierci.

Stevenson jest też inicjatorem dużych przedsięwzięć na rzecz zwalczania ubóstwa i przeciwdziałania dyskryminacji, które podważają dziedzictwo nierówności rasowej w Ameryce. Działalność ta wspiera duże projekty mające na celu edukowanie społeczeństwa w temacie niewolnictwa, linczu i segregacji rasowej. Pan Stevenson jest również profesorem prawa na New York University School of Law.

 

Praca Stevensona zwalczająca ubóstwo i kwestionująca dyskryminację rasową w obrębie wymiaru sprawiedliwości, przyniosła mu wiele nagród, w tym prestiżową nagrodę MacArthura Fundacji „Geniusz”, Narodowy Medal Wolności od Amerykańskiej Unii Swobód Obywatelskich po nominację przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, tytuł Prawnika Interesu Publicznego roku nadany przez Krajowe Stowarzyszenie Prawników Interesu Publicznego oraz Nagrodę Olafa Palme w Sztokholmie w Szwecji za zasługi w obronie międzynarodowych praw człowieka.

American Bar Association uhonorowało pana Stevensona nagrodą John Minor Public Service and Professionalism Award. W 2002 r. Otrzymał nagrodę Alabama State Bar Commissioners Award. W 2003 roku Nagroda SALT Human Rights Award została wręczona Panu Stevensonowi przez Society of American Law Teachers.

Stevenson otrzymał dziesiątki nagród za swoją walkę na rzecz osób wykluczonych prawnie i społecznie. Został też przyjęty do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki w 2014 r., ostatnio zdobył  też nagrodę Fundacji Lannana za dokonania na polu praw człowieka i praw obywatelskich.

Stevenson otrzymał 29 honorowych doktoratów, w tym stopnie naukowe z Harvardu, Yale, Princeton i Oxford University. Jest autorem chwalonego przez krytyków bestsellera New York Times, Just Mercy, który został uznany przez Time Magazine za jedną z 10 najlepszych książek non-fiction roku 2014 i otrzymał kilka wyróżnień, w tym Medal Carnegiego przyznany przez American Library Association za najlepszą książkę z literatury faktu z 2014 r. oraz nagrodę NAACP Image Award 2015.